Традиційно, вогнегасники вважають первинними засобами пожежогасіння, забуваючи про завершення терміну їхньої експлуатації. Відтак, для забезпечення надійності та працездатності вогнегасників ми технічно обслуговуємо їх у процесі експлуатації, щоб своєчасно виявити можливі несправності та усунути їх, визначивши причини.
Технічне обслуговування вогнегасника — це комплекс заходів, спрямований на перевірку вогнегасника та забезпечення його працездатності в режимах очікування, застосування за призначенням, транспортування і зберігання, або на прийняття рішень щодо ремонту чи зняття його з експлуатації.
Технічному обслуговуванню підлягають вогнегасники у разі виникнення пошкодження або відсутності маркування, пломби чи пристрою блокування на них, наявності механічних пошкоджень і слідів корозії, відсутності робочого тиску в корпусі, після завершення гарантійного терміну експлуатації або зберігання, після застосування за призначенням, а також із настанням терміну наступного технічного обслуговування.
Технічна діагностика вогнегасника.
Стадія технічного обслуговування вогнегасника, мета якої - визначити технічний стан вогнегасника, знайти несправність і прийняти рішення стосовно його ремонту, технічного огляду, перезарядки або завершення його експлуатації.
Перезарядка вогнегасника.
Стадія технічного обслуговування вогнегасника, мета якої - замінити заряд вогнегасної речовини і (або) газ – витискувач в його корпусі.
Технічне обслуговування вогнегасників – це комплекс заходів по забезпеченню його працездатності для успішного очікування і якісного використання для гасіння пожежі.
Обслуговування вогнегасника проводиться один раз в році - на пункті технічного обслуговування вогнегасників (ПТОВ). ПТОВ - повинен мати ліцензію ГДПБ МНС України на даний вид робіт.
Якими основними документами регламентується обслуговування вогнегасників?
- ДСТУ 4297:2004 Пожежна техніка. Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги (далі - ДСТУ 4297:2004);
- Технічними настановами заводів-виробників вогнегасників.
Що таке стадії технічного обслуговування, і чим технічне обслуговування відрізняється від перезарядки?
В технічне обслуговування вогнегасника входять наступні стадії:
- діагностика,
- опосвідчення,
- перезарядка,
- ремонт вогнегасника,
- фарбування корпуса вогнегасника,
- списання вогнегасника.
- Діагностика – це огляд вогнегасника на відповідність його вимогам НТД. При цьому визначається маса вогнегасника, тиск в корпусі, перевіряється наявність деформацій і пошкоджень і визначається подальший комплекс робіт, який необхідно виконати. Також перевіряється необхідність і можливість проведення опосвідчення корпусу вогнегасника.
- Опосвідчення корпусу вогнегасника проводиться не рідше одного разу в п’ять років, а також у випадках виявлення різного роду раковин, вм'ятин, іржі на корпусі вогнегасника, що мають бути виявлені при діагностуванні.При цьому на корпус наноситься спеціальне маркування з вказівкою термінів наступного обов'язкового опосвідчення.
- Перезарядка – це заміна вогнегасної речовини вогнегасника. Вона є однією із стадій технічного обслуговування (згідно ДСТУ 4297:2004). При проведенні обслуговування вогнегасника – перезарядка проводиться тільки у випадках передбачених технологічними настановами, тобто – коли це потрібно. Після перезарядки – вогнегасник повинен мати необхідну кількість вогнегасної речовини, вказаної в паспорті вогнегасника.
Як споживачеві перевірити якість технічного обслуговування?
- Звертайте увагу на зовнішній вигляд вогнегасника. Він повинен бути як мінімум – чистим.
- Перевіряйте наявність тиску на порошкових закачних вогнегасниках.
- Перевіряйте наявність етикеток про проведення технічного обслуговуванню вогнегасника і пломб.
- Перевіряйте вуглекислотні вогнегасники шляхом зважування визначення відповідності маси заряду - інформації на етикетці.
- Звертайте увагу на цілісність випускних шлангів і раструбів (якщо є тріщини на шлангах і раструбах - вимагайте їх заміну на нові).
Технічне обслуговування порошкових вогнегасників
В технічне обслуговування вогнегасника входить:
- Перевірка товарного вигляду вогнегасника
- Перевірка якості порошку
- Перевірка тиску на манометрі
- Заміна пломби вогнегасника
- Наклейка про проведення ТО вогнегасника.
Технічне обслуговування вуглекислотних вогнегасників
В технічне обслуговування вогнегасника входить:
- Перевірка товарного вигляду вогнегасника
- Зважування вогнегасника (для визначення кількості вуглекислоти в вогнегаснику)
- Заміна пломби вогнегасника
- Наклейка про проведення ТО вогнегасника.
Технічне обслуговування вогнегасника ВП-50 – ВП-100
В технічне обслуговування вогнегасника входить:
- Перевірка товарного вигляду вогнегасника
- Перевірка якості порошку
- Перевірка тиску на манометрі
- Заміна пломби вогнегасника
- Наклейка про проведення ТО вогнегасника.